Jak se u vody nikdy nenudit – pár cvičení nejen pro plavce-začátečníky

  • 0
  • Červen 09, 2015

Začíná léto, čas plováren a rybníků, koupání a povalování. Ležet na dece, mžourat do slunka a občas se chodit zchladit do vody, to se zdánlivě dá dělat donekonečna, ale přeci jen – až se vám to začne zdát málo a ozve se vaše akční já, přijdou vám vhod následující plavecká cvičení. Dají se provádět v kdekoliv ve vodě a jejich účelem je vybudování stability, tedy pevného základu každého plavání.

Než začneme, jedno vyjasnění: cvičeními nerozumíme vyšťavovací dril typu „sto metrů s destičkou“. Cvičení v našem smyslu nejsou nepříjemnou nutností, kterou odfláknete, abyste měli rychle splněno. Naopak, jsou fyzicky snadná, není potřeba se jich obávat, a i proto se do nich můžete plně položit a soustředit se jen na ně. Připraveni?

Plavání není zdaleka jen záležitostí síly. My se soustředíme spíš na techniku. Jednou ze základních dovedností je umět se ve vodě uvolnit, a tak lépe využít jejího nadnášení. Přesně to je účelem následujícího cvičení – zaujmout vodorovnou polohu bez námahy, tedy bez napětí a zatínání svalů.

    • Začněte tím, že se do vody položíte na záda. Ruce si položte na stehna a lehounce kopejte nohama.
    • Pohybujte se pomalu kupředu a začněte si všímat, jak se ve vodě cítíte. Ležíte jako v peřině, nebo spíš jako na trní? Máte uvolněné nohy, ruce, ramena, krk a hlavu? Leží hlava na vodě, nebo se ztuhle drží nad hladinou? Uvědomte si všechny části těla a jednu po druhé je uvolněte. Cítíte, že voda spolupracuje.
    • Největší pozornost věnujte hlavě. Nedržte ji ztuhle nad hladinou. Nechte ji volně ležet v protažení těla a dovolte hladině, aby se ze strany přiblížila k očím a svrchu až na čelo. Vašim cílem je udržet se v této zcela vodorovné poloze libovolně dlouhou dobu. Dopřejte si čas, a jakmile ucítíte napětí v nějaké části těla, zkuste ho odstranit.
    • Zkuste otestovat, jaký vliv má poloha hlavy na polohu celého těla, jako to dělá Shinji Takeuchi na následujícím videu: zkusmo zvedne hlavu nad vodu, a aniž by se o to nějak snažil, automaticky mu klesnou nohy hluboko pod hladinu. Opětovné srovnání do vodorovné polohy je možné až po tom, co hlavu vrátí do polohy protažení těla.

x

    • Teď přijde těžší verze: Natáhněte pravou paži dopředu, jako když plavete znak, jen s dlaní směřující nahoru. Natočte se mírně na pravý bok, aby vám z vody koukalo jen levé rameno (viz obrázek). Zkuste udržet vodorovnou pozici na libovolně dlouhou dobu i v této poloze. Teď už nestačí uvolnit se ve vodě, je potřeba také celé tělo mírně zpevnit. Nohama pohybujte pořád jev velmi mírně, pomalu se posunujte kupředu a pozorujte, jak se vám daří udržet tělo vodorovně bez toho, aby nohy klesaly nebo aby byly nucené kopat větší silou.

x

plavání poloha na zádech

  • Daří se? Skvělé. Zkuste totéž na druhou stranu. Na kterou stranu je to jednodušší? Skoro každý máme jednu stranu přirozeně lepší. Vypozorujte, která to je, a v čem přesně je rozdíl. Zkuste slabou stranu potrénovat tak, aby se vyrovnala té silnější.
  • Konec cvičení. Zkuste, jak se vám teď plave. Zkušenost praví, že po vyzkoušení vodorovné polohy na zádech tělo líp spolupracuje s vodou v jakékoliv plavecké poloze.

x

mazurske jezero

Chcete se dozvědět, až bude kurz ve vašem městě? NECHTE NÁM NA SEBE KONTAKT!