Proč je dobré vědět víc o technice plavání

  • 1
  • Březen 11, 2015

Plavání je jednou z aktivit, se kterou zdánlivě nemůžete šlápnout vedle. Všichni ho doporučují – lékaři, fyzioterapeuti, dietologové, ženské i mužské časopisy unisono. Bolí vás záda? Trpíte stresem? Choďte plavat, to vám pomůže.

Nikdo z nich ale obyčejně nepíše, jak plavat. Jenže právě to je podstatné, protože ne každé plavání je tělu stejně prospěšné. Technicky správně prováděné plavání určitě prospěšné je, o tom není pochyb. Posiluje svaly, přičemž často ty, které běžně nepoužíváme. Je to výborné aerobní cvičení a zároveň nejlepší kompenzace pro náročnější sporty jako běh nebo basketbal. Buduje vytrvalost a sílu bez přílišného namáhání kloubů. Působí blahodárně na kardiovaskulární systém a prokazatelně pomáhá proti depresi. A dalo by se pokračovat.

To vše ovšem platí jen za předpokladu, že člověk plave technicky správně. A to většina lidí nedělá. Co dělají špatně?

  • Drží hlavu nad vodou a nebo ji zaklánějí při každém nádechu. Výsledkem je napětí a bolest v šíji.
  • Zabírají jen rukama a nohama bez toho, aby do pohybu zapojili tělo.
  • Plavou konverzačním tempem a pěkně si u toho popovídají, ale jejich tělo po skončení necítí, že by mělo za sebou nějakou námahu.
  • A v neposlední řadě: je na nich vidět, že se nudí. Že přišli do bazénu, právě a jen proto, že „plavání je zdravé“, ale teď co pět minut kontrolují ciferník hodin a těší se do teplé sprchy, spíš než aby si užívali plavání samotné.

Nuda podle mě přímo souvisí s nezaujetím pro technickou stránku plavání: když člověk zůstane na povrchu, je to prostě nuda. Čím víc se dozvídá, tím víc ho to baví. A je zvláštní, že zábavu z plavání pro sebe objevilo zatím tak málo lidí, zvlášť v zemi, kde je sport tak populární. Každý druhý jezdí na kole, lyžuje, sjíždí řeky, běhá a taky o tom hodně ví. Znám spoustu lidí, kteří dovedou hodiny mluvit o tom, jak by měli zlepšit svůj výskok na smeč nebo došlap při běhu. Lidí, kteří podobně uvažují o plavání, je relativně málo. Přitom technika plavání skrývá netušené možnosti a téměř nekonečný potenciál pro zlepšování se a radostné objevování. V příštích textech se vás o tom pokusíme přesvědčit.

Chcete se dozvědět, až bude kurz ve vašem městě? NECHTE NÁM NA SEBE KONTAKT!